Praktyka Uważności
Program szkolenia jest kierowany zarówno dla osób, które miały styczność z praktyką uważności (mindfulness), jak i tych, którzy nigdy mieli okazji jej praktykować.
Uważność (z ang. mindfulness) – to rodzaj świadomości, który powstaje na skutek kierowania uwagi, w sposób celowy, w chwili obecnej, nieosądzająco (Jon Kabat Zinn – “Wracając do zmysłów” 2005).
Według definicji Oxford Mindfulness Center, uważność to świadomość, która powstaje na skutek kierowania uwagi, w chwili obecnej, z empatyczną ciekawością. Dzięki kultywowaniu uważności odkrywamy jak żyć w chwili obecnej zamiast pogrążać się w przeszłości lub zamartwiać się o przyszłość.
Praktyka uważności jest techniką opartą na silnych naukowych dowodach, która od 50 lat jest wykorzystywana do łagodzenia i leczenia konsekwencji wpływów ogólnie pojętego stresu na nasz organizm. Najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem tej tezy jest wydłużanie się telomerów w chromosomach pod wpływem praktyki uważności (tj. tych części, które odpowiadają za naprawę naszego uszkodzonego pod wpływem stresu DNA). Trudno w to uwierzyć ale regularna praktyka zmienia ludzki genom.
Zainteresowanie tą techniką rozpoczęło się w latach 70 ubiegłego stulecia i narastało lawinowo, co odzwierciedla ilość publikacji naukowych dostępnych w medycznej bazie PubMed. Aktualna ilość odniesień po wpisaniu terminu mindfulness w tej bazie to obecnie ok. 24 tysiące.
Jako gatunek homo sapiens podlegamy warunkowaniu od momentu urodzenia i reagujemy nawykowo na bodźce stresowe. Nie jest to jednak warunkowanie trwałe. Nasz mózg posiada tzw. neuroplastyczość, czyli zdolność do zmiany nawykowego, najczęściej nieświadomego reagowania.
I tu praktyka uważności ma swoje udokumentowane zasługi.
Nie jest zaskoczeniem fakt, że okres ciąży, porodu i rodzicielstwa jest czasem zwiększonego natężenia stresu a zła reputacja porodu wynika głównie z lęku przed przekonaniem o bardzo silnym bólu porodowym.
Wykorzystanie praktyki uważności w przebiegu ciąży, porodu i rodzicielstwa okazało się być równie pomocne i służy obecnie tysiącom kobiet i ich partnerom na całym świecie. Jej wpływ poddano również pozytywnej weryfikacji przy pomocy naukowych dowodów.
Oto jak przedstawia się narastające zainteresowanie badaczy tą praktyką u kobiet w ciąży w ciągu ostatnich 50 lat.
Odrębnym wątkiem jest badanie wpływu praktyki uważności na przebieg porodu.
Kobiety i ich partnerzy, którzy uczestniczyli w 9 tygodniowym kursie praktyki uważności byli badani po porodzie i w przebiegu pierwszych lat rodzicielstwa.
Zauważono jednoznacznie pozytywny wpływ na doświadczanie porodu i trudnego okresu pierwszych lat macierzyństwa. Wpływ ten przejawia się większą tolerancją stresujących doświadczeń, w tym bólu a przede wszystkim większą samoświadomością oraz świadomością procesów zachodzących w ciele.